Kawalerka w wieżowcu. Metraż to około 38m2.

Stan początkowy nie napawał zbytnim optymizmem. Stara zabudowa kuchenna – sama kuchnia urządzona nieergonomicznie. W pokoju meblościanka, która wraz z kanapą i dużym, rozkładanym fotelem wypełniała całą przestrzeń. Po jednym punkcie świetlnym w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo na wszystkich ścianach pokoju kolor morelowy, który „gryzł” się z kolorem drewnopodobnej okleiny mebli.

stan przed

 

Założenia do zmian w mieszkaniu

1. Ergonomiczna kuchnia, niekoniecznie duża, ale z odpowiednią ilością schowków i przede wszystkim z miejscem na przygotowywanie posiłków oraz zmywarką i niezabudowaną lodówką z zamrażalnikiem w osobnej, dolnej części.

2. Miejsce do spania (możliwa jest opcja kanapy, która po rozłożeniu staje się wygodnym łóżkiem dla 2 osób).

3. Sporo szaf, aby móc wszystkie ubrania i rzeczy trzymać schowane.

4. Miejsce na telewizor.

5. Miejsce do pracy z komputerem.

6. Odpowiednie oświetlenie.

Mimo ograniczonej przestrzeni wszystkie założenia udało się spełnić. Każda z trzech propozycji zawiera w sobie wszystkie założenia, a nawet dodatkowe elementy, które urozmaicają przestrzeń. Jedynie łazienka nie wymagała większych zmian, tam po prostu wymieniono okładziny na ścianach i podłodze oraz sprzęty na nowe i bardziej funkcjonalne- układ pozostał ten sam.

 

Wersja 1

wersja 1-kopia

Pierwsza propozycja polega na otwarciu części pokoju na kuchnię. Po wyburzeniu większości ściany dzielącej kuchnię i pokój uzyskujemy przestrzeń, która wydaje się być większa niż wskazywałby metraż. Na pograniczu tych pomieszczeń stanął stół mogący pomieścić nawet 6 osób. Kuchnia zaplanowana w kształcie litery L posiada sporo szafek dolnych, które bez problemu pomieszczą niezbędne akcesoria. Wiszące szafki znajdują się na ścianie na wprost okna, natomiast pomiędzy szafkami oraz na całej drugiej ścianie ułożone zostały białe płytki cegłopodobne, które dodają charakteru spokojnej, białej kuchni.

2

 

W pokoju znalazło się miejsce na wygodne miejsce do pracy z osobnym biurkiem i półkami na książki.

14

Sofa stojąca w pokoju wraz z fotelem tworzy miłą strefę relaksu w ciągu dnia, a wieczorem, po rozłożeniu, pozwoli na wygodny sen dla dwóch osób. W pokoju znajduje się także obszerna szafa z lustrzanymi frontami, które optycznie powiększają przestrzeń – zajmuje ona całą krótszą ścianę. Druga szafa znajduje się w korytarzu, w miejscu, w którym pierwotnie były drzwi do kuchni (obecne zamurowane). Na wprost sofy, na pozostawionej części ściany między kuchnią a pokojem, znajduje się mały stolik rtv z telewizorem. Każda ze stref jest zaakcentowana odpowiednim oświetleniem.

13

W tym przypadku jedyną większą ingerencją remontową jest wyburzenie części ściany i zabudowanie drzwi do kuchni.

Wersja 2

 

wersja 2-kopia

W drugiej propozycji znajduję się już wyraźny podział na strefę ogólną – dzienną (aneks kuchenny i salon) oraz prywatną (sypialnia). Sypialnia powstała w „starej” kuchni. Mieści się w niej obszerna szafa, zajmująca całą ścianę po lewej stronie od wejścia do pomieszczenia, pełnowymiarowe łóżko, a także blat pod oknem, który może także służyć jako dodatkowe miejsce do pracy lub toaletka.

5

Kuchnia przeniesiona została do dotychczasowego pokoju i zajmuje całą ścianę przeciwległą do okien. Dodatkowo ściana przy lodówce pomalowana jest farbą tablicowo – magnetyczną, która umożliwia zapiski, lub na której za pomocą np. magnesów można ciekawie wyeksponować pamiątki czy zdjęcia.

9

W części dziennej znajduje się także stół na 6 osób, sofa (także rozkładana, więc z funkcją spania), szafki rtv z telewizorem oraz półki na książki czy dodatki, które zajmują większość ściany na wprost sofy. Na ścianie za sofą położone zostały płytki imitujące cegły, które dla odpowiedniego wyeksponowania zostały oświetlone kinkietami. Taką samą okładzinę zastosowano między szafkami kuchennymi, z tym, że jej część przy miejscu do gotowania odpowiednio zabezpieczono taflą szkła.

14

15

W związku z taką zmianą nie było możliwe doprowadzenie gazu do płyty grzewczej, stąd należy zastosować płytę elektryczną lub indukcyjną. Natomiast aby móc wygodnie korzystać ze zlewu i zmywarki doprowadzono w tamto miejsce wodę oraz jej odpływ. W związku z tym, w części przedpokoju zbudowano podest (kończy się on stopniem zarówno w sypialni jaki w części dziennej), w którym poprowadzone mogą zostać rury do- i odprowadzające wodę. Na niektórych odcinkach nieobejmujących podestu, są one zabudowane w ściankach działowych. Należy tylko przestrzegać odpowiedniego ich spadku w kierunku pionu kanalizacyjnego.

Wersja 3

 

wersja 3-kopia

Kuchnia z wyspą, jadalnia, salon oraz sypialnia. Tyle funkcji na tak małym metrażu zdaje się być abstrakcją, a jednak jest możliwe. Trzecia propozycja aranżacji kawalerki pozbawiona została całej ściany łączącej pokój z kuchnią. Zniknęły z kolei pierwotne drzwi do pokoju. Teraz część dzienna znajduje się na planie prostokąta, gdzie jest dostęp do każdego okna mieszkania, w tym wyjścia na balkon. Kuchnia ma kształt litery L i jest dodatkowo urozmaicona małą wyspą, która jest dodatkowym blatem roboczym oraz miejscem do przechowywania. Przy niej stoi także stół na 6 osób, który może być jednocześnie miejscem do okazjonalnej pracy.

21

Sofa umiejscowiona została pod oknem. Zabieg ten jest celowy, gdyż stoi ona na wprost nowo wybudowanej ścianki działowej, która oddziela cześć dzienną od sypialni. Za sofą na ścianie obok okna znajduje się regał np. na książki.

11

Drugi, większy regał znajduje się w korytarzu, tuż przy wejściu do strefy dziennej.

20

Sypialnia jest ciemna, jednak dzięki zastosowaniu dużego okna w górnej części ścianki działowej oraz drzwi przesuwnych, prowadzących do obu stron łóżka można bez problemu i wygodnie z niej korzystać. Znajduje się w niej także spora szafa, której długość zgrana jest z długością łóżka, gdyż zajmuje jedną ze ścian bocznych nowej sypialni. Co więcej ścianka działowa kryje w sobie dodatkowy element – w specjalnie utworzonym otworze, znajduje się telewizor, który w zależności od potrzeb można oglądać będąc na sofie w części dziennej lub leżąc na łóżku w sypialni. Zamontowany został na obrotowym stelażu.

Aby urozmaicić przestrzeń, w całym mieszkaniu dominują graficznie wykończone ściany (korytarz to pojemna szafa w kropki i ściana w zygzaki i salon z jedną ścianą w nieregularne, ukośne paski, sypialnia z fototapetą zajmująca całą ścianę na wprost szafy) i lustra powiększające optycznie przestrzeń (jedno w korytarzu, a drugie w strefie jadalni – na ścianie między otworami okiennymi).

17

Ta wersja wiąże się przede wszystkim z likwidacją ścianki działowej między dotychczasową kuchnią i pokojem i zamurowaniu wejścia do pokoju. Instalacje wodno-kanalizacyjne nie wymagają zmian w tej wersji układu pomieszczeń.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *